Endodonti (Kanal Tedavisi)

Diş tedavilerinde insanların yaptığı en önemli yanlışlardan biri çürüyen dişlerini tedavi ettirmek yerine hemen çektirme yoluna gitmeleridir. Daha da kötüsü dişlerinde meydana gelen sorunları takip etmediklerinden dolayı diş kurtarılamayacak duruma gelene kadar doktora gitmek için beklemeleridir. İnsanların öncelikle bilmesi gereken en önemli nokta yapay dişlerin hiçbir zaman orijinal dişlerin yerini tutamayacak olduğudur. Bu sebeple doğal dişlerin mutlaka sonuna kadar korunması ve kurtarılabilecek yöntemlerin uygulanması gerekir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi kişilerin dişlerinde meydana gelen hasarları tedavi etmek amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Kanal tedavisi sayesinde kişiler dişlerini kaybetmek zorunda kalmadan tedavi olabilir. Dişlerde meydana gelen çürükler için özellikle bu yöntem son derece etkilidir. Dişin içindeki yumuşak tabaka olan pulpa çeşitli sebepler ile hasar görür ve hastalanır. Hastalanan bu pulpanın çıkarılması gerekir.

Kanal Tedavisi Uygulama Biçimi

Dişte bulunan pulmanın hasar görmesi sebebi ile uygulanan bu yöntem oldukça önemlidir. Dişlerin çekilmesine engel olan bu tedavi yöntemi ile kişiler doğal dişlerini kaybetmek zorunda değildir. Dişte bulunan hasar görmüş pulma çıkarılır ve gerekli tedavi uygulanarak işlem tamamlanır. Bu yapılmaz ise kişilerde diş kaybı yine gerçekleşecek olan bir sorundur.

Kanal Tedavisi İşlem Adımları

Kanal tedavisi yapılacak olan hastalarda sırası ile şu işlemler gerçekleştirilir.

İlk olarak hasta bu işlem sırasında acı duymasın diye anestezi uygulaması yapılır.

Bölgede bulunan çürük temizlenir ve dişin özünde bulunan pulpaya ulaşılır. Pulpa çıkarılır ve sinirler ile doku artıkları gerekli şekilde temizlenir.

Diş kanalı şekillendirilir ve hastalara gerekirse ilaç uygulaması yapılarak iyileşmenin hızlanması sağlanır.

Sürekli olarak kontrol yapılır ve bu kontrollerde geçici olarak hastanın dişine dolgu malzemesi konulur. Bölge iyileştikten sonra kanal içerisi doldurulur.

Kanal Tedavisi Sonrası Dişin Ömrü

Dişte tekrar çürüme ve enfeksiyon durumu olmadığı sürece kişiler bu dişi ömürlerinin sonuna kadar rahatlıkla kullanabilir. Bu süreçte düzenli olarak doktor kontrolü ve ağız bakımı şarttır. Ancak o zaman tedaviden istenilen verim alınabilir. Ayrıca sürekli kontrol ve ağız bakımı genel olarak da hastalar için son derece önemlidir.

İLETİŞİM
KARAMAN
Karaman Mh. Demir Sok. No:48 ( Mudanya Yolu, Karaman Metro İstasyonu karşısı, Köfteci Yusuf Yanı ) Osmangazi / Bursa
Telefon : 0 (224) 247 1 347 - 0 (546) 247 1 347
ORHANGAZİ
Muradiye Mahallesi, Yalova Caddesi, No:57-A Orhangazi / Bursa
Telefon : 0 (224) 572 1 347 - 0 (546) 572 1 347
Mail : bilgi@yesilbeyazklinik16.com
HAKKIMIZDA
Yeşil Beyaz Klinik 16 Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde etik kurallara bağlı kalarak uygulayacağımız hizmetleri hastalarımıza sunarız. Kişiselleştirilmiş hizmetimizden memnun olan ve bizimle devam etmeyi seçen, bizi aile ve çevrelerine tavsiye eden hastalarımızın olmasını amaçlarız.
© Tüm Hakları www.YesilBeyazKlinik16.com 'a Aittir

İrtibat : webtasarim74@gmail.com